Alue, osa 1

Tömpsyssä jorataan

22.50
Töminäteltassa jorataan parhaillaan Kumikamelin tahtiin. Vaisuhko meininki nyt jo viilenneessä teltassa muuttui innokkaiden fanien toimesta huomattavasti alkua diggailevammaksi. Silti parhaat bileet tuntuvat vallitsevan Tömpsyn ulkopuolella, jossa festarikansa on vallannut nurmikoita ja vanhaan tapaan myös raviradan hietikkoja.

Ohjelma Töminässä on myöhässä. Juontaja kehottikin kuulijoita kuvittelemaan olevansa ulkomailla ja elävänsä vaikkapa saksalaista aikaa. Tosin tuskinpa festarin asiakkaat ehtivät festaroimiseltaan paljonkaan kelloa katselemaan.

Ensimmäinen festarilelu on bongattu: kaupan mallinuken pää on saanut uuden elämän vartalonaan pitkähkö keppi, jonka päästä takuulla ei yksikään bändi jää näkemättä. Hauskuudessa hahmo ei kuitenkaan vedä veroja Nummirockissa nähdylle valtavankokoiselle Kari Salmelaisen kuvalle. Siinä oli sitten jollakulla napakymppiä koko festarin ajaksi.

Minnapinna


<<<