Kymmenes kerta Töminää
- Ilosaarirockin värikäs klubi on jo käsite
Laulurinteen kupeessa metelöidään jälleen 12.7., kun Töminä-klubi avaa perinteiseen tapaan Ilosaarirockin musiikkitarjonnan. Rokin alkuaikojen punkhenkisistä ilmaiskonserteista muotoutunut erikoisklubi houkutellee jälleen kakkoslavan teltan pullolleen marginaalimusiikin ystäviä.
Vuodesta 1993 lähtien järjestetyn, alkuaan Indie-iltana tunnetun Töminän valtteina ovat aina olleet monipuolinen vaihtoehtomusiikki, edulliset liput sekä mahtava meininki. Edellisvuonna jalka- ja äänijänteitään treenasi yli 1300 kuulijaa.
Töminän musiikillisen tarjonnan pohjana on aina ollut punk, jonka lisäksi klubia ovat värittäneet milloin ska-, kraut-rock- ja melujazz-yhtyeet tai vaikkapa Aavikon tai Cleaning Womenin kaltaiset lokerointiin taipumattomat persoonallisuudet. Tänäkin vuonna musiikkiskaala venyy ja paukkuu Wastedin punkista Sweatmasterin rankan rokin kautta venäläiseen ska-jazziin.
Vaikka Töminä on marginaalimusiikkiklubi, eivät kaikki sen esiintyjät ole jääneet vain pienen fanijoukon tietoisuuteen. Tämän ovat Töminässä esiintyneistä bändeistä osoittaneet mm. Tehosekoitin, Apulanta, Timo Rautiainen ja Trio Niskalaukaus, Maj Karman Kauniit Kuvat sekä tänäkin vuonna soittava Kotiteollisuus.
Liput 12.7. järjestettävälle Töminä-klubille maksavat 7 euroa. Lippuja myydään ovelta ennen tapahtumaa.
Festariliput käyneet kaupaksi ennätysvauhtia
12.-14. heinäkuuta järjestettävän Ilosaarirockin ennakkolippujen myynti on käynnistynyt vilkkaasti. Kahden päivän pääsylippuja on myyty kolmen myyntiviikon aikana kaksinkertainen määrä vastaavaan viimevuotiseen ajankohtaan nähden. Lippujen menekki on ollut tasaista ympäri Suomen.
On hienoa nähdä, että tasokas ohjelmisto ja Ilosaarirockin maine hyvin järjestettynä festivaalina kiinnostaa rokkikansaa. Rokkiin tuloa harkitsevilla ei ole kuitenkaan vielä syytä huoleen, sillä lippuja on edelleen reilusti myynnissä, muistuttaa Joensuun Popmuusikoiden puuhamies Asko Piiparinen.
Ilosaarirockiin myydään edellisvuotiseen tapaan 17 000 lippua. Kahden päivän ennakkolipun hinta on 40 euroa ja portilta 50 euroa. Ilosaarirock on neljänä aikaisempana vuotena myyty loppuun jo ennakossa.
Ilosaarirockin klubiohjelma valmistuu
Töminän lisäksi myös Ilosaarirockin muu klubitarjonta tarjoaa monenmoista elämöintiä. Sue-klubeista metalliklubin lavalle saapastelee mm. aina yhtä hämmentävä Impaled Nazarene ja päätösklubia tahdittavat vuorollaan niin Eläkeläiset kuin YUP-vetoinen Lataamon laulajat.
Edellisvuodesta poiketen Suen metalli- ja päätösklubit järjestetään Vapaa-aikatalolla aivan festivaalialueen tuntumassa. Perinteiset Kerubin klubit varmistuvat myöhemmin. Lippuja Sue-klubeille on saatavilla Ilosaarirockin aikaan festivaalialueen infopisteestä.
Lisätietoja:
Joensuun Popmuusikot
013 125 030
www.ilosaarirock.fi
Töminä-klubin esiintyjät
Pe 12.7. Ilosaarirockin kakkoslava
- Kotiteollisuus
- Wasted
- No Shame
- The Micragirls
- Monica´s Lips
- Sweatmaster
- The St. Petersburg Ska-Jazz Review
- Radiopuhelimet
Sue-klubien esiintyjät:
LA 13.7. Sue-metalliklubi
- Impaled Nazarene
- Moonsorrow
- Diablo
- Disordead
SU 14.7. Sue-päätösklubi