Media

Hyvä mediaväki,

tälle sivulle päivitetään Ilosaarirockin 2005 tiedotteet ja kuvamateriaali sekä mediaa koskeva yleinen info. Sivulle kootaan haastattelupyyntöjä varten artistien yhteyshenkilöt ja tarkemmat festivaaliohjeet myöhemmin keväällä.


Ilosaarirockin akkreditointi on päättynyt!

Hakijoille on ilmoitettu päätöksistä sähköpostitse. Jos olet hakenut akkreditointia, mutta et ole saanut minkäänlaista vastausta, voit tiedustella asiaa allaolevasta osoitteesta.

Akkreditoidut otetaan vastaan check in -pisteellä, joka on edellisvuosista poiketen jäähallin aulassa. Katso pisteen sijainti ja ajoreitti allaolevasta karttalinkistä.

Check-in pisteen sijainti »»

Vastaamme edelleen mielellämme akkreditointia koskeviin kysymyksiin osoitteessa media@ilosaarirock.fi. Muiden mediapalvelujen (esim. haastattelupyynnöt) osalta kannattaa ottaa yhteyttä mediakeitaaseen.


Mediakeidas

Ilosaarirockin aikana median edustajia palvelee viime vuoden tavoin Mediakeidas, joka sijaitsee päälavan backstage-alueella. Keitaalla on mahdollista virkistäytymisen lisäksi käyttää tietokonetta Internet-yhteyksin. Teknisiä lisälaitteita tarvitsevan tulee ottaa yhteyttä tiedotusvastaaviin etukäteen.

Järjestäjien yleinen rokkipressi järjestetään festivaalin aikana Mediakeitaalla.

Mediakeidasta emännöivät Laura Kaipainen ja Eveliina Salomaa.

Lisätietoja:
laura.kaipainen@ilosaarirock.fi, p. 0400 573 167
eveliina.salomaa@ilosaarirock.fi, p. 0400 573 172


Haastattelupyynnöt

Ulkomaisten artistien haastattelupyynnöt tulee tehdä suoraan levy-yhtiöihin. Kotimaisten artistien haastatteluaikaa voi kysyä suoraan levy-yhtiöstä tai artistien edustajilta. Tarvittaessa Mediakeitaan henkilökunta välittää pyyntöjä artisteille eteenpäin.

Anthrax, Dark Tanquility, Monster Magnet, Agnostic Front
Spinefarm Records / Tuula Salminen
p. (09) 4542 7140
tuulas@spinefarm.fi

MC5/DKT
Jone Nuutinen
p. 0400 678 802
jone@eastborder.com

Backyard Babies
SONY BMG / Katja Toivanen
p. (02) 07 421 544
katja.toivanen@sonybmg.com

Phoenix
Oy EMI Finland Ab / Ramona Forsström
p. (09) 348 427 21
ramona.forsstrom@emimusic.com

tai

Tommi Piipponen
p. (09) 348 427 60/ 050 367 9565
tommi.piipponen@emimusic.com

Skatalites, Tarkany, Myllärit
Niksu Väistö
p. 040 705 8867
niksu.vaisto@ilosaarirock.fi

Blak Twang
Supersounds / Karri Suksia
p. 050 564 2557