17.7.2005 - 16:18 Elli pyörittää klubeja

Ilosaarirockin klubivastaava Elli Sirviö säteili tyytyväisyyttä festivaalin sunnuntaiaamuna. Takana oli kaksi onnistunutta klubia: perjantain Töminään lippuja myytiin noin 1300, lauantain Metelliklubi oli puolestaan loppuunmyyty.

"Kaikki on mennyt mahtavasti", Elli Sirviö summaa.

"Koko viikko on mennyt yllättävän rauhallisesti, vaikka hommaa on ollutkin. Ei ole ahdistanut, vaikka voisihan enempi uni tietysti olla hyväksi".

Elli kertoo viikonlopun menneen hänen itsensä ja bändien kannalta lähestulkoon täydellisesti. Lauantai-iltana harmaita hiuksia aiheutti se, kun huomattiin, että Metelliklubin aikataulut olivat eri lailla netissä ja käsiohjelmassa. Lopulta päädyttiin siihen, että noudatettiin netissä olleita aikataulutietoja.

"Se täytyy myös mainita, että laihduin perjantain aikana kolme kiloa. Aikaisempi ennätys on tosin vielä kovempi, toissa vuonna laihduin koko festivaalin aikana yhteensä kahdeksan kiloa".

Ellin klubivastaavan hommiin kuuluu kaikenlaisten asioiden hoitamista. Elli sanoo, ettei bändejä tarvitse pahemmin kaitsea, vaan soittajat käyttäytyvät pääasiassa fiksusti.

"Tänä vuonna on ollut älyttömän siistit orkesterit. Hauska juttu sattui Metelliklubilla, kun meidän uusi catering-vastaava tuli sanomaan, että yhden bändin pukuhuoneessa on hirveä siivo. Menin katsomaan, ja eihän siellä ollut kuin pari hassua tupakantumppia. Totesin sitten, että eihän tämä ole mitään sotkemista, siinä vaiheessa kun ulosteet on seinillä, voidaan puhua sikailusta".

Ville Karttunen
kuva: Minna Pahkin



Takaisin