Mitä tulee, kun yhdistää Gambinan ja Alibin? Tietysti surmacorea soittava Rytmihäiriö, joka vastasi Rokin taatusti epäkorrekteimmasta keikasta. Jo livenä kuultujen kappaleiden nimet kertovat kaiken olennaisen yhtyeen menosta: Pakko tappaa ihminen ja Saatana on herra. (lisää…)
Rytmihäiriö tulee ja tappaa
19.7.2010Ja letti heilui
19.7.2010Amorphis on tehnyt pitkän päivätyön suomalaisen metallin eteen. Työn hedelmät eivät ole jääneet vain perässä tulijoiden noukittaviksi, vaan yhtye on myös itse päässyt paistattelemaan suosiossa. Näin ainakin, mikäli Ilosaaren keikkaan on uskomista. (lisää…)
Ilosaaren DevilDriver-neitsyys meni äänekkäästi ja nopeasti
19.7.2010On jo todettu, että laatuhevi ja YleX-lava ovat rakastavaisia, jotka viihtyvät yhdessä. Tällä kertaa sen osoitti DevilDriver. Väki oli jo siinä vaiheessa iltaa jumpannut itsensä vetreiksi ihan kunnon riehumista varten ja ameriikan pojat tarjosivat hyvät puitteet. (lisää…)
Dr Jekyl and Mister Hyde Ilosaaressa – Faith No Moren Mike Patton päätti kiertueensa rajuun aktiin
19.7.2010Faith no More. Suoraan huikeisiin tunnelmiin ja kokemuksiin, joita tarjosivat meille Mike Bordin, Roddy Bottum , Billy Gould, Jon Hudson ja ainoa lajissaan, miesten mies ja ääniakrobaatti Mike Patton.
Second coming – kiertue sai arvoisensa päätöksen, kun Joensuun oma poika Mike Patton järjesti vuosisadan performanssin Ilosaaren himmenevässä illassa. (lisää…)
Aitoa reggaeta sunnuntai-illan huipennukseksi
18.7.2010Rentolavan tämän vuoden ohjelmiston päättänyt hollantilainen Ziggi pisti ihmiset tanssimaan aidon reggaen tahtiin. Kauniille suomineidoille kappaleensa omistanut Ziggi saikin aikaan kunnon reggaebailut Linnunlahden rannalla. Klassisen reggaetyylin kruunasivat elegantit taustalaulajattaret.
Joensuu 1685: Psykedeliaa Sue-lavalla
18.7.2010Vuoden 2010 Ilosaarirockin Sue-lavan viimeisenä esiintyjänä nähtiin indierock-yhtye Joensuu 1685. Osuvasta nimestä huolimatta orkesterilla ei ollut kotikenttäetua vaan poppoon jäsenet ovat Helsingistä.
Keikalle ilmaantui mukavasti väkeä kuuntelemaan tätä psykedeelisen mystistä esitystä, joka kasvoi jatkuvasti suuremmaksi ja monipuolisemmaksi. (lisää…)
Rakkaudesta musiikkiin: DJ Shadow
18.7.2010Amerikan ihme DJ Shadow todellakin teki sen, mitä Ilosaarirockin ohjelmalehtinen lupasi: muutti YleX-teltan valtavaksi tanssiareenaksi. Teltta ei itse asiassa edes riittänyt, bileet jatkuivat pitkälti pihamaan puolellakin. Kun ulkoa katseli menoa, tuli miettineeksi, miten monta ylöspäin sojottavaa käsiparia Joensuuhun voikaan mahtua. (lisää…)
Systeemi on mätä, mutta No Shame ei
18.7.2010No Shame antoi odottaa itseään, mutta kannattaahan sitä vähän odottaa. Ensin tuli vain mies, kitara ja hieno ääni, joka saatteli muun bändin lavalle.
Perheellinenkin mies jaksaa näköjään vielä ja sai vielä ujutettua jutun seitsemän ikäisestä tyttärestään välispiikkiin. Born in submissionin pohjustukseksi kuultiin juttu vanhempainillasta ja Valio-mainosten aiheuttamasta vitutuksesta. (lisää…)
Circle: Koko rahan edestä ja takaa!
18.7.2010Ooh Circle! Ooh. Oooohhh. Oikeastaan tässä pitäisi pitää turpansa tyystin kiinni. Kuten Ludwig Wittgenstein on asian ilmaissut: “Mistä ei voi puhua, siitä on vaiettava”. Toisen maailman asioihin ei pitäisi liimailla tylpän arjen lappuja, eli sanoja. Kuten aina, tämä oli yhtä paljon seremonia kuin keikka. Ja kyllä, kuten aina: hypnoottinen, virtuoosimainen. Mutta tyhmältähän tämä kuulostaa. Yritän paremmin: upean paljettihousuinen.