Junamatkalla Ukkosmaineen kanssa

Ilosaarirockin aikaan tapahtuu jos jonkinlaista ilmaisohjelmaa ympäri Joensuuta. Tänä kesänä varmasti mielenkiintoisin tapahtuma on lauantaiaamun katujuna-ajelu Ukkosmaine-yhtyeen kotimaastossa. Juna lähtee matkaan Joensuun torilta lauantaina 16.7. kello 10:30 ja suuntaa kohti Niinivaaran kaupunginosaa. Ukkosmaineen lauluja kuunnelleet jo tietävätkin, että suuri osa kappaleiden sanoituksista käsittelee noita mystisiä Niinivaaran katuja. Juna pysähtyy kesken matkan muun muassa Niinivaarantielle Ukkosmaineen vanhan treenikämpän kohdalle sekä Niinivaaran lukion pihalle ja pysäkeillä yhtye esiintyy matkustajille. Noin tunnin kestävän ainutlaatuisen matkan jälkeen juna palaa torille, missä Ukkosmaine soittaa kokopitkän keikan kello 12. Junamatka ei maksa mitään, mutta huomatkaa, että paikkoja on tarjolla rajoitetusti.

Lauantaiaamuna kierretään Joensuuta Ukkosmaineen matkassa (kuva: Tomi Palsa)

Ilosaaren Suvitanssit tiistaista torstaihin

Alkuperäisessä Ilosaaressa sijaitsevassa ravintola Kerubissa vietetään Ilosaaren Suvitanssit -minifestivaalia Rokkiviikon tiistaista torstaihin. Hitlantis-musiikkipalvelun kanssa yhdessä toteutetuissa tansseissa lavalla astuvat muun muassa Reckless Love, Nopsajalka & DJ Svengali ja Sara. Suvitanssit on pääsymaksuton ja ikärajaton tapahtuma. Keikat alkavat joka päivä kello 19:30.

Ilmaisia seminaareja Kerubissa

Ravintola Kerubissa järjestetään Rokkitorstaina ja -perjantaina erittäin mielenkiintoiset seminaarit. Torstaina Biisinikkarien iltapäivässä äänessä ovet herrat Kauko Röyhkä ja Nopsajalka, jotka kertovat laulunkirjoittamisesta kello 13-16. Perjantaina Von Hertzen Brothersin ja Michael Monroen manageri Virpi Immonen kertoo kansainvälisestä työstään kesäyliopiston rokkiseminaarissaan rockmanagerin arki. Molemmat seminaarit ovat ilmaisia. Torstain tilaisuus on osa Popkatu-festivaalia. Popkadulla järjestetään ilmaista ohjelmaa koko viikon mitalta. Ohjelma löytyy täältä.

Skeittikisat lauantaina

Lauantaina lautaillaan perinteisissä Ilosaarirockin ja Tikari Skateboardsin järjestämissä aamun skeittikisoissa pääportin kulmilta löytyvässä skeittiparkissa. Varsinaisen kisan lisäksi aamupäivä täyttyy ohjatusta oheistoiminnasta, kun Tikari Skateboards tuo paikalle pari autollista kokeneita kurvailijoita. Hampaiden kiristely ja kisahikoilu kannattaa jättää suosiolla kotiin, sillä nämä skeittijamit maustetaan pelkästään kunnon fiiliksellä! Lautailut aloitetaan Rokkilauantaina 16.7. puoliltapäivin.


Aihe: Kaikkea siltä ja väliltä.