Ilosaarirockin juhlavuosi näkyy komeasti myös Joensuun museoissa. Pohjois-Karjalan museossa on meneillään perinpohjainen Pop museoon! -näyttely, joka valottaa pohjoiskarjalaisia musiikki-ilmiöitä aina 1950-luvulta 2010-luvulle. Näyttely juhlistaa osaltaan Ilosaarirockin 40-vuotista taivalta. Joensuun taidemuseo taas sukeltaa burleskin synkkiin syvyyksiin kuva- ja burleskitaiteilija Petra Innasen näyttelyssä Hellcat and the Heavenly Creatures. Näyttelyssä nähdään Innasen maalauksia, piirustuksia, animaatioita ja valokuvia. Kesä on siis pullollaan loistokasta rocktaidetta ja -historiaa.
Pop museoon! – näyttely populaarimusiikista
Pop museoon -näyttely tarjoaa monipuolista katseltavaa ja kuunneltavaa. Näyttelyyn on kerätty kuva- ja esineaineistoa vuosikymmenten varrelta niin populaarimusiikin yksityisiltä harrastajilta kuin ammattilaisiltakin. Ainutlaatuista nähtävää ovat esimerkiksi Nightwish-yhtyeen rummut, Ilkka Alangon ja Hanna Pakarisen esiintymisasut sekä lukematon kasa muuta esineistöä Pohjois-Karjalan pophistorian varrelta. Näyttelykävijä voi myös kuunnella museon toteuttamia artistihaastatteluita. Musiikkiurastaan kertovat Amadeus-yhtyeen Arto Pippuri, Nightwish-yhtyeen Tuomas Holopainen, Kosmonauts-yhtyeen Jari Kupiainen, Eläkeläiset-yhtyeen Toppo Koponen, Hassisen Kone -yhtyeen Hannu Porkka sekä Maryland-yhtyeen Ville Härkönen. Toisaalla museoyleisö voi kuunnella jukeboxista maakunnan musiikkitarjontaa eri vuosikymmeniltä. Myös Ilosaarirockin menneisyys on hienosti esillä näyttelyssä. Pop museoon! -näyttelyn yhteistyökumppaneina toimivat Etelä-Karjalan museo, Joensuun Popmuusikot ry, Joensuun lyseon lukio sekä Joensuun Sarjakuvaseura ry, joka koonnut näyttelyn osaksi musiikkiaiheisen sarjakuvanäyttelyn Älppäri Remix.
Ilosaarirockin festivaaliviikolla Pop museoon! -näyttelyyn pääsee eurolla festivaalin pääsylipun esittämällä. Rokin rannekkeella sisäänpääsy on ilmainen näyttelyn loppuun saakka ja rannekkeenomistajan kaverikin pääsee mukaan vain kahdella eurolla.
Pop museoon -näyttely ja Älppäri Remix -näyttely ovat esillä 25.9.2011 saakka Pohjois-Karjalan museossa Carelicumissa (Koskikatu 5, Joensuu).
Hellcat and the Heavenly Creatures

Petra Innanen: Firestarter
Kuva- ja burleskitaiteilija Petra Innanen kertoo Joensuun taidemuseon näyttelystään Hellcat and the Heavenly Creatures.
- Teosteni inspiraation lähteinä toimii popkulttuuri ja sen eri ilmiöt. Minua on kautta aikojen kiinnostaneet kieroutuneet sadut, b-elokuvat, sirkus, kabaree, musikaalit, arjen surrealismi, rock-musiikin visuaalisuus, drag-kuningattaret, kaikki huikaisevan kaunis ja tolkuttoman rujo. Taiteeni esittäytyy ensi näkemältä värikkäänä, iloisena ja kenties jopa naiivina. Toisella vilkaisulla, tarkemmin katsottuna, saattaa kuitenkin paljastua jotain outoa ja kenties hieman pelottavaa. Mukana on teoksia muutaman vuoden takaa tähän päivään. Uusimmat teokset ovat uunituoreita, vanhin teos on Hong Kong Schlong -maalauksen yhteydessä nähtävä musiikkianimaatio Skreppers-yhtyeen kappaleeseen 15,16,17.
Innasen suhtautuminen burleskiin on hyvin omakohtainen, hän esiintyy ajoittain Leila Halkeama -hahmona. Näyttelyssä myös yleisö voi osallistua Halkeaman värittämiseen.
- Teen myös esitystaidetta burleskin muodossa, järjestän juhlia ja esiinnyn. Mielestäni onnistuneet juhlat ovat suuri kokonaistaideteos, jättimäinen performanssi missä kaikilla on paikkansa ja funktionsa. Joensuun taidemuseoon tulee myös pieni osio Leila Halkeama Art Experience -projektista. Leila Halkeama on draghahmoni, joka luo taidetta puhtaan inspiraation vallassa vailla suodattimia. Leila on fiktiivinen hahmo, jonka meriitteihin kuuluu mm. San Fransisco Body Painting Championship –second runner up vuodelta 1979. Yleisö voi osallistua näyttelyyn värittämällä Leila-muotokuvia. Odotan näyttelyä innolla ja olen todella iloinen että se liittyy Ilosaarirockin juhlavuoteen!
Hellcat and the Heavenly Creatures Joensuun taidemuseossa (Kirkkokatu 23, Joensuu) 16.6.2011–25.9.2011.




