Kenen kengät rokkaa kovimmin?


Rokkikansalta löytyy kenkää jos jonkinlaista. Mutta mikä on kenkien tarina, miksi ne ovat täällä juuri tänään, vuoden 2013 Ilosaarirockissa? Rohkea toimittajamme verkkotoimituksesta lähti kuvaajatoverinsa kanssa ristiretkelle selvittämään, kenen kengät rokkaa tykimmin.

Ensimmäiseksi törmäsimme Minnaan, jonka pyöreillä niiteillä koristetut korkkarit säihkyivät kilpaa auringon kanssa. Minna kertoi valinneensa nämä kaunokaiset juuri sen takia, koska ne ovat Rock – kursiivilla ja isollä ärrällä.
“Eihän nämä mitenkään hyvät kengät kävellä ole, on niin paljon kiviä tiellä”, Minna kertoi, mutta lisäsi myös, että nämä kengät näkevät festareita vain kaksi tuntia – lopun aikaa Minnan jalkoja koristaa tennarit.

Seuraavaksi tiellemme osui Krista, joka kertoi katu-uskottavien sandaaliensa olevan juuri hankitut. Uutuudenkarheus ei näissä kengissä kuitenkaan haittaa, vaan ne palvelevat uskollisesti koko rokin ajan – ja erittäin mainiosti.
“Ainahan rokissa kaikkea sattuu, mutta kengille ei onneksi ole käynyt mitään”, Krista totesi hymyillen. Toivottavasti sunnuntaikin on Kristan päheille, piikikkäille jalkineille yhä armollinen.

Janne, joka oli valinnut rokkivirsuikseen aavistuksen elämää nähneet Reino-tossut, kertoi niiden elävän nyt ensimmäistä rokkiaan.
“Nämä ovat ihan hyvät”, Rentolavan edessä rennosti oleileva Janne totesi lyhyesti.
Miksikäs ei, totesi urhea kenkäkartoittaja-pariskuntamme ja jatkoi matkaa.

“Nämä ovat Cittarin lastenosastolta”, kertoi meille Tanja, jonka jalkoja kehystivät kauniit helmin koristellut sandaalit. Tulevaisuudessa Tanjan jalkineita odottaa jonkinmoinen uudistaminen:
“Olen miettinyt, että lisäisin värikkäitä helmiä jo tippuineiden tilalle. Niin niistä tulee vielä persoonallisemmat.”
Näiden jalkineiden aatelistoon kuuluvan parin menneisyys on jo täynnä rokkaavia muistoja – ne ovat kuljettaneet niiden omistajaa jo läpi monien festareiden.
“Nämä ovat käyneet läpi vaikka mitä, mutta ovat siitä huolimatta rakkaat.”
Tai ehkäpä ne ovat niin armaat juurikin sen vuoksi?

Seuraavaksi Verkkotoimituksen sankarimme näkivät jotain, joka oli suorastaan shokeeraavan kaunista. Jalassaan törkeän tyylikkäät, neonkeltaiset monot vastaamme käveli Enni.
“Yhdeksän euroa, New Yorkerista, vasta vasten hommattu”, neitokainen kertoi, kun utelimme, mistä moiset komistukset löysivät tiensä Ilosaarirockiin. Häikäistyneenä näiden jalkineiden väristä ja huokeasta hinnasta tiedustelimme, josko ne saisivat kerätä huomiota seuraavana vuonnakin. Suureksi iloksemme, Ennin vastaus oli myöntävä. Nähdään siis ensi vuonna, oi kenkien vastine ilotulitusraketille!

Nahkaisissa buutseissaan asteleva Mikko herätti seuraavaksi mielenkiintomme.
“Nämä kestää kaikkea”, nuorimies totesi, kun mietiskelimme, mahtavatko tässä olla rokin tukevimmat kengät. Ja pieni damagehan näyttää kenkien kuninkaiden joukkoon lukeutuvien saappaiden nahkaisessa pinnassa vain hyvältä! Ensimmäistä kertaa Mikko veti kyseiset buutsit jalkaansa keväällä. Syy, miksi ne pääsivät myös Laulurinteelle, oli yksinkertainen:
“Onhan nämä vain helvetin siistit.” Tosi kuin vesi.

Buutsien ihailun laannuttua suuntasimme katseemme alaspäin, tarkemmin sanottuna kuvaajamme Marian jalkoihin. Kolme Ilosaarirockia ja neljät festarit kaikenkaikkiaan kokeneet tennistossut näyttävät ikäänsä suhteutettuna yllättävän hyväkuntoisilta. Siihen löytyi kuitenkin yksinkertainen syy.
“Ovat nämä suutarillakin jo käyneet, festari-iän maksimoimiseksi”, Maria kertoo.
Ihan tiptop-kunnossa eivät nämäkään tossut kuitenkaan ole, vaan sateella vesi luikertelee petollisesti pohjista sisään. Joku voisi moisen takia heittää jo moiset kenkäraakit roskiin, mutta ei Maria:
“Haitanneeko tuo. Nämä ovat kengät muistoja täynnä.”

Muistot pehmentävät myös toimittajamme omia jalkapohjia. Skottiruutuiset, alunperin kirpputorilta haalitut kumipohjaiset tennarit alkavat olla jo tiensä päässä. Ainakin kolmet festarit läpikävelleet jalkineet ovat nousseet jo sinne, minne vain harvat kengät pääsevät: kategoriaan en-koskaan-heitä-näitä-pois. Jokaikinen askel näissä kengissä on rakkautta, vaikka sateella pesusienikin pitäisi paremmin vettä, ja hiekkakin mielellään tunkeutuu pohjassa olevien halkeamien kautta sisään. Ratkeilleet saumat ja puhkikuluneet pohjalliset ovat vain lisänneet kenkärähjien arvoa, mutta valitettavasti, kaikki päättyy aikanaan. Ensi vuonna Laulurinteelle suuntaavan Helisan jalkoja hyväilevät aivan eri tossut.

Tähän päättyy siis toimittajan tossujen tarina, ja muutenkin tämä kattava reportaasi Parhaista Rokkikengistä – mutta sitä ennen, katsahdapa omiin jalkoihisi, ja pohdi hetki, mitä kenkäsi sinulle merkitsevät. Ovatko ne vain yhdet töppöset toisten joukossa, vai juuri Ne Kengät, ne ystävät, jotka kulkevat rinnallasi (tai jalassasi) läpi rokkihumun ja elämän?

Teksti: Helisa Reittola
Kuvat: Maria Sandell

Aihe(et): Ihmiset ja ilmiöt.