Ismo Alanko
Viimeksi Sielun Veljien paluukeikalla Ilosaarirockin päälavalla vieraillut Ismo Alanko tuo kotikonnuilleen pitkästä aikaa näytille uuden sooloyhtyeen. Edellisen soolobändin, Ismo Alanko Säätiön, telakoitumisesta on kulunut jo seitsemisen vuotta, joten alkaa aikakin kuulla näitä huikean hienoja lauluja rockyhtyeen esittämänä. Välivuosia Ismo ei toki ole levännyt laakereilla, Siekkareiden lisäksi hän keikkaili ja teki levyjä Ismo Alanko Teholla -kokoonpanon eli Teho Majamäen kanssa.
Suomalaisen musiikin suurmiehiin kuuluvan Ismo Alangon uudessa bändissä soittavat Jussi Jaakonaho, Mikko Mäkelä, Juho Viljanen ja Niko Votkin. Kokoonpano soittaa myös maaliskuussa julkaistavalla Maailmanlopun Sushibaari -albumilla, joka on viides taiteilijan omaa nimeä kantava sooloalbumi. Alanko itse kuvailee uutta materiaalia Rumbassa seuraavasti: "On Hassisen reteyttä, Veljien maanisuutta, soolouran moniulotteista sävellyksellisyyttä, Säätiön etnoilua ja Teholla parantunutta pöhköä itsevarmuutta."
Varmaa on, että Ismo Alangon astuessa Sulo-klubin lavalle tiedossa on tiukka tunti silkkaa hurmosta.
Lauantai 13.7.
- Between the Buried and Me (USA)
- Hot Chip (UK)
- Lissie (USA)
- Pelican (USA)
- Aino Venna
- Disco Ensemble
- Eevil Stöö, DJ Kridlokk & Koksukoo
- Eläkeläiset 20v
- Eternal Tears of Sorrow
- Haamu
- Haloo Helsinki!
- Jaakko Laitinen & Väärä Raha
- Jätkäjätkät
- Karri Koira & Ruudolf
- Loost Koos
- Lost Society
- Minä ja Ville Ahonen
- Mokoma
- Nicole Willis & the Soul Investigators
- Nightwish
- Pearly Gates
- Pertti Kurikan Nimipäivät
- Pää Kii
- Satellite Stories
- Stella
Sunnuntai 14.7.
- Adept (SWE)
- Imagine Dragons (USA)
- Mustasch (SWE)
- Sigur Rós (ISL)
- Squarepusher (UK)
- Tarrus Riley (JAM/USA)
- Witchcraft (SWE)
- Antero Lindgren
- Distress of Ruin
- Domovoyd
- Eläin
- Finntroll
- Freerap Rentoshow
- Hexvessel
- Jukka Poika & Sound Explosion Band
- Laineen Kasperi ja Palava Kaupunki
- Michael Monroe
- PMMP
- Raappana & Sound Explosion Band
- Ruger Hauer
- Rytmihäiriö
- Samuli Putro
- The Scenes
- Von Hertzen Brothers
- Wintersun
Sulo-klubi pe 12.7.
Töminä-klubi pe 12.7.
Muutokset ovat valitettavia, mutta mahdollisia. Joensuun Popmuusikot ry pidättää oikeudet ohjelma- ja aikataulumuutoksiin.