Päälavan ja samalla koko perjantain viimeinen esiintyjä, Nightwish, tarjoili festivaaliyleisölle sekä kuunneltavaa että nähtävää. Yhtyeen lavashow oli täydelliseksi hiottu kokonaisuus, joka loi hämärtyvään kesäiltaan suorastaan maagisen tunnelman. Häikäisevät valot ja leiskuva pyrotekniikka yhdistettynä bändin vähintäänkin yhtä eeppisiin kappaleisiin oli hienoa kuunneltavaa ja katseltavaa. Taustascreeniltä välkkyvät videot korostivat biisien tunnelmaa.
Settilista sisälsi Decades-kiertueen hengessä Nightwishin hittejä vuosien varrelta. Yhtye hemmotteli festivaaliyleisöä vanhemman tuotannon helmillä, mutta joukkoon mahtui myös uudempia hittejä. Illan aikana kuultiin muun muassa Wish I Had An Angel, Nemo, I Want My Tears Back ja Élan. Keikka tarjosi kuunneltavaa jokaiselle paikalla olleelle, mikä myös näkyi ja kuului – tuhatpäisen yleisön yhteislaulu raikasi komeasti kesäyössä. Tunneskaala oli yleisön joukossa laaja: osa bailasi hittien tahtiin kuin viimeistä päivää, toiset hiljentyivät kuuntelemaan biisejä liikutusten kyynelten saattelemina.
Mahtipontisen lavashow’n ja festivaaliperjantain kruunasi näyttävä ilotulitus, joka valaisi taivaan viimeisten biisien aikana. Komea päätös ensimmäiselle festaripäivälle!
Teksti: Katja Autio
Kuvat: Antti Pitkäjärvi, Janina Joutsen


