Popkatu kutsuu lystinpitoon!

 

Popkadun kausi 2011 alkaa perjantaina Teatteriravintolassa messevällä kuplettipläjäyksellä. Kupletin juonta selvittellään kolmen esiintyjän voimin.

 

Illan avaa haitaristi Laura Vartion ja pelimannina ja kansanmusiikin puuhamiehenä tunnetun Pentti Ojajärven duo Peura ja Lantti. Ojajärven laulunteko- ja esiintymistaito kantoi vuonna 2008 ensimmäisen Jaakko Teppo -kuplettikilpailun finaaliin. Omien kappaleiden lisäksi duo esittää kansanlauluja, lainattuja laulelmia ja mandoliini-haitari-instrumentaaleja: liikuttavia ja hauskoja musiikkikappaleita. JaakkoTeppoKupletti_Pekka_5

 

Illan varsinainen juhlakalu on rautalampilainen JiiPee Jetsu, Jaakko Teppo -kuplettikilpailun voittajaa vm. 2010. Kupletti-illassa julkaistaan Jetsun debyyttilevy, Pieniä savolaisia tarinoita -ep. Mahtipontisen juhlallisen seremonian jälkeen JiiPee vetäisee myös keikan. Luvassa on reippaita ralleja ja savolaista suunpieksäntää sekä ainakin yhden uuden kupletin kantaesitys.

 

Illan päättää Kaukolasipartio, tällä kertaa triona. Ilja ja Johannes Tepon ympärille muodostunut yhtye esittää tämän päivän ja tulevaisuuden viihdemusiikkia. Oman materiaalin lisäksi repertuaariin sisältyy mm. Jaakko Teppoa, Martti Servoa, Mattia ja Teppoa sekä monia muita musiikkialan klassikoita. Huumoria väijytään monelta kantilta ja yleisö pistetään pähkinöiksi.

 

Ja eikä tässä suinkaan vielä kaikki! Tapahtuma on perinteiseen Popkatu-tyyliin maksuton. Siispä hopihopi kaikki kynnelle kykenevät perjantaina 21.1.2011 klo 21.00 Teatteriravintolaan!

 

Alanko katutähdeksi -kilpailu on ratkennut!



Tänä vuonna Alanko katutähdeksi -katuesiintyjäkilpailussa kokeiltiin uutta käytäntöä: esiintyjille on tarjolla pelkästään verkkovirtaa, ei ollenkaan äänentoistoa. Tällä käytännöllä pyrittiin tukemaan katuesiintymisen ideologiaa – katuesiintyjillä kun harvoin on jyhkeät kaiuttimet ja kumppanit seuranaan.


Tänä vuonna Alanko katutähdeksi -kilpailuun otti osaa 17 esiintyjää: 3 performanssiesitystä ja loput 16 musiikillisia. Kisailijoiden esiintymiset järjestettiin sekä perjantaina että lauantaina Joensuun keskustaan pystytetyillä pienillä lavoilla Kävelykadulla sekä Sinisellä virralla. Esiintymisaikaa per esiintyjä oli varattu noin varttitunti.


Tuomariston puheenjohtajana toimi Jari Kupiainen, joka kertoi olevansa positiivisesti yllättynyt tämän vuoden kovasta tasosta. Tuomariston muut jäsenet olivat Mira Merisaari, Jussi Airaksinen sekä Pekka Suutari, ja voittaja monien loistavien esiintyjien joukosta löytyi tuomariston pohdinnan seurauksena lähes yksimielisesti.


Popkadun vuoden 2010 Alanko katutähdeksi -kilpailun voittajaksi kruunattiin lauantaina 17.7. Duo Kimmel, eli Joonas Ojajärvi sekä Niko Pentikäinen. Duo Kimmelin kitaralla säestetty musiikki on herrojen omaa käsialaa, sanoitukset huumorintajuisia ja esiintyminen rempseää. Palkinnoksi Duo Kimmel sai 1000 euron apurahan. Voittaja valittiin letkeyden, oivallisten sanoitusten sekä yleisen hyvän meiningin perusteella. Myös kontaktia yleisöön kehuttiin.


Tuomaristo palkitsi myös muita esiintyjiä: toiselle sijalle kilpailussa ylsi sirkusryhmä Johku ja Katusirkus (400 €) ja kolmannelle sijalle tuli juutalaista bilemusaa soittava Klezmerperseet (200 €). Yleisö äänesti suosikikseen cover-klassikoita soittaneen yhtyeen nimeltä Kerjääjät, joka myös palkittiin 200 €:lla. Lisäksi Pohjois-Karjalan ammattikorkeakoulun Luovien alojen keskuksen Cadimef-studiopalkinnon eli kolme päivää studioaikaa demon/videon työstämistä varten Joensuun Tiedepuistossa sijaitsevilla studioilla voitti aito, elämänmakuinen artisti nimeltä Janne Lamponen.


Voittajan julkistamisen jälkeen Duo Kimmel veti torilavalla yhden biisin voittokeikan, joka nauratti runsaslukuista yleisöä: letkeän, tarttuvan italialaisista (jotka kuitenkin osoittautuvat saksalaisiksi) kertovan kappaleen hämmentävän hyvät sanoitukset olivat naurunsa ansainneet.


Voittokeikan jälkeen Duo Kimmelillä oli hyvä fiilis. ”Hienoa, että myös pelleilymusa toimii”, hymyili kokenut muusikko, muissakin kokoonpanoissa soittava Joonas Ojajärvi. ”Biisit on siis oikeesti tehty tien päällä Saksassa”, Ojajärvi jatkaa viitaten juuri lavalla esitettyyn kappaleeseen, jossa miehet kertoivat näin tapahtuneen. Seuraavaksi Duo Kimmel aikoo harkita nimenvaihtoa, sillä ”Duo Kimmel” oli alun perin vain ”heitto”. Tosin Joonas Ojajärvi pohtii, että ehkä, jos duo kasvaa nykyiseen nimeensä kiinni, sitä ei tarvitse vaihtaa.


”Alunperinhän meidän piti tehdä vakavaa musaa ja kauniita kappaleita”, Joonas vielä naureskelee. Kannatti vaihtaa huumoripuolelle – Duo Kimmel huumoripitoisine biiseineen on Joensuun tuorein Katutähti!

 

Rytmiklubin aikataulusta

 

Rytmiklubin aikataulu on tarkentunut!

Sisäpiha (hiphop/funk/global dance music)
23:00-23:30 Rollomatik DJ's
23:30-01:00 JÄTKÄJÄTKÄT – live!
01:00-03:30 Rollomatik DJ's

Teatteriklubi (dubstep/house/eletronic)
23:00-00:00 DJ Crosolli
00:00-01:00 DJ Eppu
01:00-03:30 Plauge DJ'S

Lasiterassi (reggae/dancehall/hiphop)
22:00-23:00 DJ Thaison
23:00-03:30 Poutasound
DJ J-Laini +vieraat
DJ VG+


Varaa lippusi ennakkoon Tiketistä!

 

Jaakko Teppo -kuplettikilpailun voitto Rautalammille

Joensuussa tiistai-iltana käydyn Jaakko Teppo -kuplettikilpailun voittajaksi selviytyi JiiPee Jetsu Rautalammilta. Jetsu on soittanut kitaraa jo kolmisenkymmentä vuotta ja kupletin parissa hän on viihtynyt kohta kymmenen vuotta.

Kuplettikilpailun finaalin tuomariston muodostivat Jaakko Teppo, Sanna Kurki-Suonio (Popkatu-yhdistyksen puheenjohtaja),  Jarmo Kähkönen (Pilfink Records OY) sekä Matti Muhonen (2008 voittaja).

Finaalin toiselle sijalle ylsi Rupatuuri Vieno Kaino Vehviläinen ja kolmannen sijan vei Kari Kuronen. Kuronen oli myös kaksi vuotta sitten järjestetyn Jaakko Teppo -kilpailun loppukilpailussa.

Kaikkiaan tämän vuoden kuplettikilpailuun saapui 29 kilpailukappaletta eri puolilta Suomea.

 

Alanko katutähdeksi? -kilpailun ilmoittautumisaikaa jatkettu torstaihin 15.7.

Kilpailun tiedot ja ilmoittautumisohjeet täältä

 

Popkadun ohjelma 2010 luettavissa!


Popkadun ohjelma tapahtumapaikkoineen ja aikatauluineen sekä artistiesittelyt löytyvät nyt Ohjelma-sivulta.
 

T-paidat saapuivat!

Paita

Popkadun 10-vuotispaidat ovat aivan mielettömän hienoja ja siullakin pitää olla sellainen!
Grafiikan on suunnitellut Ninka Reittu-Kuurila.

POPKATU-PAIDAT

- Miesten koot s-xl
- Naisten koot s-xl

Laadukkaat B&C-merkkiset paidat, 100% puuvillaa.

Hinta 12e, myytävänä Popkatu-viikon aikana!

 

Jaakko Teppo ‑kuplettikilpailun finalistit on valittu


Toisen valtakunnallisen Jaakko Teppo ‑kuplettikilpailun kolme finalistia on valittu. Tuomariston tiukan esiraadin läpäisivät JiiPee Jetsu kappaleellaan Kirje äidiltä pojalle, Kari Kuronen kappaleellaan Suomen suvi sekä Rupatuuri Vieno Kaino Vehviläinen kappaleellaan Paras paskakuski.

Toista kertaa järjestettävään kisaan saapui 29 kilpailukappaletta. Tapahtumaa järjestävän joensuulaisen Popkatu‑yhdistyksen varapuheenjohtajan, Jouni Mielosen mukaan kilpailuun osallistuttiin ahkerasti myös Itä‑Suomen ulkopuolelta.

‑ Itäisten murteiden alue on tietenkin vahvasti edustettuna. Yllättävän paljon, noin kolmasosa kappaleista on kuitenkin eteläisestä Suomesta. Maantieteelliset ääripäät tänä vuonna osallistuneille ehdokkaille ovat Helsingistä Kolariin ja itä‑länsi suunnassa Ilomantsista Euraan.

Mielosen mukaan tuomariston esikarsinassa pisteyttämien kappaleiden suuri määrä kertoo hyvätasoisesta kilpailusta.

‑ Kärjen taso on todella laaja. Peräti reilu kolmasosa kappaleista sai tuomareilta pisteitä finaalivalintoja tehtäessä.

Toki mukana oli jälleen kappaleita jotka olivat selvästi väärässä kisassa, jos ajatellaan haussa ollutta kuplettia tai laulelmaa. Näidenkin joukossa oli kuitenkin helmiä.

Perinteisen kupletin harrastajien lisäksi tänä vuonna kisaan osallistui myös trubaduuriperinteen taitajia, mukana oli myös tanssi‑ ja rock‑musiikin piiristä tulevia tekijöitä. Kaikkiaan tyylien kirjo on siis laaja, summaa Mielonen.

II valtakunnallisen Jaakko Teppo -kuplettikilpailun tuomariston muodostavat Jaakko Teppo, 2008 kilpailun voittaja Matti Muhonen sekä Pilfink Records Oy:n tuottaja Jarmo Kähkönen.

Loppukilpailu kolmen finalistin kesken järjestetään Popkatu‑tapahtuman Jaakko Teppo ‑illassa Joensuun Teatteriravintolassa 13.7.2010. Tapahtuman yhteistyökumppaneina toimivat Pilfink Records Oy, Joensuun Karting Center ja Kuvanmaailma Oy.

 

Popkadun esiintyjälista nyt luettavissa

Popkadun esiintyjät löytyvät nyt Ohjelma-sivulta.

 

Popkekkereillä juhlitaan 10-vuotiasta Popkatua

Popkatu juhlii 10 -vuotista taivaltaan ennakkoklubillaan. Illan aikana esiintyy useita artisteita palkiotta. Illan tuotto menee Lasten Popin hyväksi.

Kello 18 avaamme Popkatu 10v -näyttelyn, sekä samalla julkaisemme juhlavuoden ilmeen.

Ulkoterassi:

18.30
Live Jukebox
19.00
Jouko ja Rusina
19.30
Live Jukebox
20.00
Ootheka
20.30
Live Jukebox

Lasiterassi

21.15
Band of Plants
22.35
Greenlight Factory
23.55
Holik

Baarin puoli

21.55
EA
23.15
Heko ja Hurjat pojat

Libut 3 euroa

Kaikki mukaan tukemaan hyvää asiaa ja juhlimaan kanssamme!

 

Jaakko Teppo -kuplettikilpailun tuomaristo julki!

Lue lehdistötiedote aiheesta.