Järjestyksenvalvojat, nuo luonnon omat turvamiehet

portinvartia.jpgKaikki tietävät, että suuret tapahtumat eivät synny itsestään. Suuret tapahtumat eivät myöskään pysy järjestyksessä itsestään ja tästä huolehtivat vapaaehtoiset järjestyksenvalvojat. Verkkotoimitus löysi kolmoslavan portilta haastateltavaksi Juha Heikuran, joka kertoi elämästä, järjestysmiehen työstä ja myös valotti hieman tämän vuoden festivaalin tunnelmia.

Miten vuoden 2008 Ilosaarirock on järjestysmielessä sujunut?

- Tämän vuoden festivaali, kuten aiemmatkin, on sujunut todella hyvin. Olen kymmenen vuotta ollut täällä järjestyksenvalvojana ja oikeastaan koskaan ei ole esiintynyt suurempia järjestyshäiriöitä. Festivaali sen sijaan on muuttunut koko ajan siistimmäksi ja käytännön järjestelyjen parantuessa yleisön kanssa kanssakäyminen on muuttunut helpommaksi.

Mitä kaikkea alueelle yritetään tuoda?

-Tietysti kaikenlaista alkoholia eri muodoissa. Sen lisäksi keräämme pois kaiken lasitavaran, metallipurkit ja teräaseet, mutta niitä ei kovin usein vastaan tule.

Mikä on ovelin tapa, millä alueelle on yritetty salakuljettaa tavaraa?

-Ensimmäiseksi tulee mieleen kaveri, jolla oli pilailukiikarit täynnä viinaa. Eräs toinen tuli kävelykeppiin nojaten. Selvisi, että kävelykeppi oli täytetty viinalla. Myös vesimelonin sisästä on löytynyt alkoholia. Sitä teipataan vartaloon, työnnetään alushousuihin tai piilotetaan hatun sisään.

Mitä sanottavaa sinulla on kaikille kotikatsomon pikku muiluttajille?

-Harkitessanne juomien salakuljettamista alueelle pitäkää mielessä, että olemme tehneet tätä työtä pitkään ja ehtineet nähdä kaikenlaista. Juokaa juomanne suosiolla alueen ulkopuolella ja muistakaa kohtuukäyttö.

Teksti: Jetro Oras-Laine