
Skeittilautojen pauke kaikui Mehtimäeltä, kun RUJO Ry järjesti jokavuotiset skeittikisat. Kuva: Markus Korpi-Hallila
Musiikki ja trukkien kolina täyttivät Mehtimäen skeittipuiston, kun RUJO eli Rullalautailijat Joensuusta Ry järjesti siellä neljättä kertaa perinteeksi muodostuneita skeittikisoja. Uudet minirampit keräsivät skeittaajia ja katsojia, mutta myös betoniparkin puolella riitti lautailijoita.
– Kun hommat saadaan alkuun, on fiilis hyvä. Vielä kun saa jonkun virvokkeen ja pääsee itse skeittaamaan! toteaa Santeri Sihvonen, joka on yksi kisojen järjestäjistä.
Kisoissa on Sihvosen mukaan useampia eri sarjoja ja best trick -haasteita. Lisäksi kisoja täyttävät erikoistehtävät ja leikkimieliset kilpailut, joihin saavat osallistua muutkin kuin skeittaajat. Luvassa on muun muassa ”curlingia”, jossa skeittilaudan päällä istuva kaveri yritetään työntää mahdollisimman lähelle maalia.
– Kiva, että saadaan järkätä. Kisat sopivat hyvin lauantaiaamuun. Täällä pääsee näkemään kavereita, joita ei muulloin näe, Sihvonen toteaa.
Kalle Kolehmainen, Toivo Kaivola ja Unto Silvennoinen odottelevat kisojen alkua ja pohtivat vielä, aikovatko itse osallistua.
– Fiilis on hyvä mutta väsynyt, Kolehmainen toteaa.
Kolmikko odottaa kisoilta menoa ja meininkiä.

Unto Silvennoinen, Toivo Kaivola ja Kalle Kolehmainen odottelivat skeittikisojen alkamista. Kuva: Markus Korpi-Hallila
Skeittikisat jokavuotisena perinteenä
Kisoja ovat katsomassa myös Lenni Marttila Karhulasta, Samu Ahola Espoosta, lappeenrantalaistunut karhulalainen Teppo Suolanen sekä helsinkiläistynyt karhulalainen Matti Holopainen. Suolanen ja Holopainen kertovat skeittaavansa, mutta he eivät ole vielä varmoja osallistumisesta.
– Tää on jokavuotinen perinne festarilauantaille. Perinteeseen kuuluu myös se, että käydään ensin uimahallissa pesulla ja saunassa, Holopainen kertoo.
Marttila, Ahola ja Holopainen odottavat kovan miniramppijyystön lisäksi sitä, että Suolanen osallistuisi kisoihin. Muuten kisat ovat yllätyksiä täynnä.
– Sehän näissä kisoissa on hauskaa, että näiden pitäisi alkaa kahdeltatoista, mutta eivät ole kai vielä kertaakaan olleet ajoissa, Holopainen naurahtaa.
– Eniten mä odotan sitä skeittilaudanheittokisaa, jossa yritetään osua omilla kengillä ilmaan heitettyyn lautaan, Marttila kertoo.
– Se oli paras vuosi, kun yhdessä kisassa tuli tasapeli, ja voittaja ratkaistiin kädenväännöllä, jonka Teppo voitti, kertoo Ahola.
Porukka on kisoissa hyvällä fiiliksellä. Festarit ovat yksi vuoden kohokohdista.
– Sekin on, että jokainen asuu vähän eri puolilla, niin täällä nähdään kerran vuodessa, Marttila selittää.
– Säät on koleet, mutta meininki lämmin! toteaa Holopainen.

Lenni Marttila, Samu Ahola, Teppo Suolanen ja Matti Holopainen nauttivat skeittikisojen tunnelmasta. Kuva: Markus Korpi-Hallila
Teksti: Kasper Kärkkäinen
Kuvat: Markus Korpi-Hallila


