Artisteille Dominoa

kanttiini_rentolava.jpgSunnuntain aurinkoinen aamupäivä on Rentolavan cateringvastaava Anni Pasaselle vielä rauhallista aikaa. Päivän ensimmäinen esiintyjä on vielä edessä päin. Keittiöparakissa valmistetaan houkuttelevan näköisiä voileipiä, ja toinen vastaavista Heini kiikutta soittajille Domino-keksejä. Hiljaisempaan aikaan Rentolavan esiintyjiä palvelee vastaavien lisäksi kaksi työntekijää, kiireisempään aikaan neljä. Porukan tehtäviin kuuluu nälkäisten suiden ruokkimisen lisäksi myös artistikoppien siivous, sekä esimerkiksi kahvin keittäminen Rentolavan omille työntekijöille.

Esiintyjät syövät lämpimän ruuan muualla, mutta Pasanen apulaisineen huolehtii heille pienempää syötävää, kuten voileipiä, naposteltavaa sekä täyttää taiteilijoiden raidereihin kirjatut toiveet. Pasasen mukaan tänä vuonna bändit ovat olleet erityistoiveidensa suhteen melko helppoja, ja yleensäkin asenne on rento. Suurta eroa ulko- ja kotimaisten yhtyeiden välillä ei ole.

- Ulkomaiset esiintyjät saattavat toivoa esimerkiksi jotain tiettyä karkkia, jota täältä ei saa. Silloin ollaan yhteydessä bändiin, pahoitellaan ja yritetään löytää vastaava tuote tilalle, Pasanen kertoo

Rentolavan erikoisuutena muiden lavojen cateringiin verrattuna on bändien koko. Monissa lavalla esiintyvissä kokoonpanoissa saattaa olla yli kymmenenkin jäsentä. Lisähaastetta työhön tuovat myös erilaiset ruokavaliot, ja kasvis- ja vegaaniruuan valmistamiseen on totuttu. Pasanen paljastaa, että myös paikallisia erikoisuuksia on tapana tarjota ulkomaisille vierailijoille. Karjalanpiirakat olivat maistuneet mainiosti New Yorkista saapuneen Joe Bataanin yhtyeelle, jopa ilman munavoita.

Teksti: Antti Ronkainen
Kuva: LauriTujula