Valkyriaanista skata sateessa

ValkyriansThe Valkyrians avasi Ilosaarirockin Rentolavan osalta juuri, kun lauantain lukuisista sadekuuroista ensimmäinen oli lakannut. Soitto alkoi Valkyrian Skalla ja jatkui vanhojen tuttujen Conquirerin ja Ranking Fullstopin tahdeissa. Vokalisti Angsterin ruutupaita ja henkselit -yhdistelmä on aina yhtä riemastuttava ja ska-henkinen, ja lavashown kannalta olisikin toivonut samanlaista panostusta asusteisiin myös orkesterin muilta jäseniltä. Tanssivaa ja iloista yleisöä riitti kuitenkin lavan edustalta melkein järjestökojuille saakka.

Olen käynyt hyppelehtimässä The Valkyriansin ska-kemuissa jo muutamaan otteeseen aiempina vuosina. Tuntuu, että tunnelma on aiemmin ollut tiiviimpi ja vauhdikkaampi - liekö sade viilentänyt tunnelmaa, vai ovatko valkyriaanit jo hieman leipääntyneet soittamaan samoja kappaleita kesästä toiseen?

The Valkyriansin ensimmäinen ja tähän mennessä ainoa pitkäsoitto High and Mighty ilmestyi kevättalvella 2006, eli samoja kappaleita on soitettu keikolla kolmisen vuotta. Esiintymiskokemuksesta huolimatta vokalisti Angster yritti nostattaa tunnelmaa hieman pölyttyneellä ja itseään toistavalla tyylillä.

- Hyvää Ilosaarirockia! Wuhuuuu! hän huusi jokaisen kappaleen perään.

Hitit - tai klassikot, kuten Angster eniten riemua yleisössä herättäneitä kappaleita kutsui - kuitenkin upposivat yleisöön yhtä hyvin kuin ennenkin, joten mikäs siinä joratessa.

Olin tunnistavinani soitettujen kappaleiden joukossa myös uutta tuotantoa. The Valkyriansin tyyli tuntui menneen hieman enemmän reggaehin päin, eli tempo oli välillä hyvinkin hidas. Yleisö innostui eniten nopeatempoisista ska-kappaleista: etenkin Hooligans ja Do you really wanna know saivat ihmiset loikkimaan innoissaan ska- ja vähän muuhunkin tyyliin, vaikka samaan aikaan taivaasta kaadettiin lisää vettä tanssijoiden päälle. Kaiken kaikkiaan mukava ja tanssijalkaa nostattava aloitus rentolavatunnelmaan.

Teksti: Annika Kettunen
Kuva: Lauri Tujula

4 vastausta artikkeliin “Valkyriaanista skata sateessa”

  1. Ernesto Matamoros kirjoittaa:

    Kai niitä voi klassikoiksi kutsua, kun alkuperäisversiot on jo jostain isoisän ajalta.

  2. annika kirjoittaa:

    Oh, kiitos tiedosta. Kenen kappaleita ne on alunperin?

  3. Matti Kukkaro kirjoittaa:

    Ja High And Mighty ilmestyi syyskuussa 2006.Elon laskuopin mukaan aika tasan 2 vuotta sitten.

  4. Lumberjack kirjoittaa:

    Täh? Muistakseni The Valkyriansin setissä oli aika monta uusia biisejä. Ja muuten, Fred Perry pikeepaidat kuuluvat skahan yhtä hyvin kuin nuo ruutupaidat.