Letkeä ja kantaaottava avaus Rentolavalla

Julkaistu 18.7.2009 15:07

05_hannibal_sj_2

Hannibal & Joku Roti Mafia oli Rentolavan ensimmäinen esiintyjä. Muun muassa Tulenkantajista ja Hannibal & Soppa -kokoonpanoista tuttu rovaniemeläinen Hannibal esitti uudella kokoonpanollaan Linnunlahden hiekkarannalla, aurinkoisessa säässä letkeää ja kantaaottavaa hip hoppia.

Soljuvat, tanssittavat rytmit yhdistyivät kantaaottaviin lyriikoihin, unohtamatta myöskään itseironista otetta. Rentolavalle kerääntynyt rokkikansa pääsi nauttimaan lappilaispoppoon musisoinnista Linnunlahden auringon alla. Ilosaarirockissa useita kertoja eri kokoonpanojen kanssa esiintyneelle Hannibalille on muodostunut uskollinen kuulijakuntansa, joten esiintyjä oli kuin kotiyleisönsä edessä Joensuussa.

Vaikka Hannibalin & Joku Roti Mafian sointi olikin lähempänä perinteistä hip hopia, ei heidän musiikkiansa voi syyttää yksipuoliseksi. Funk- ja reggaeprojekteja tehneen Hannibalin soitto sopi kuin nakutettu Rentolavalle ja sen näki myös yleisön reaktioista. Tästä on hyvä jatkaa laadukkaan rytmimusiikin parissa tämän vuoden Ilosaarirockissa.

Aaron Kallinen


Ilosaarirock 2009 | Festarielämää on toteutettu WordPressin voimalla.